Cviky na haluxy

Cvičenie na karimatkeV dobe, keď sa väčšina z nás riadi módou, zabúdame na to, čo je skutočne správne a pre naše telo zdravé. Hlavným módnym kúskom, ktoré ovplyvňuje vznik vybočeného palca, sú topánky. To, aké by mali byť, ale aj to, aké by nemali byť, sa dozviete nižšie. Rovnako vám predstavíme tento problém všeobecne, jeho príznaky, možnosti liečby, cviky či prevenciu. V každom prípade platí, že ak hallux valgus podchytíte v začiatkoch, šanca na liečbu bez nutnosti operácie je veľmi vysoká. Nenaťahujme to viac a poďme si o tomto probléme povedať niečo konkrétnejšie.

Prejavy a príznaky

Haluxy sa prejavujú jednoznačne a to tak, že si začnete všímať vybočovanie palca na nohe smerom k ostatným prstom danej nohy. To ale nie je všetko. Svoju pozíciu ale mení aj kostička pod ním, ktorá začne vytŕčať. Sprievodné príznaky tejto diagnózy sú bolesť na boku chodidla, začervenanie, opuchy, citlivosť danej oblasti atď. Po vyzutí nevhodnej obuvi ale zvyknú vymiznúť. V horšom štádiu pretrvávajú aj po vyzutí a relaxácii chodidla. Palec sa môže dokonca „skrížiť“ s ostatnými prstami na nohe, čo spôsobuje skutočne veľké bolesti a nemožnosť kúpiť si obuv v normálnom obchode.

Vybočený palec resp. hallux valgus vzniká tak, že niečo na daný veľký prst tlačí. Ten sa silu snaží stlmiť tým, že sa skrúca, čo sa postupne stáva trvalým. Čo má vplyv na tento fakt?

Prečo hallux valgus vzniká?

Princíp vzniku sme si laicky vysvetlili, teraz si povedzme o konkrétnych dôvodoch. Prvým z nich je vrodená vada, ktorá sa s vami nesie teda už od narodenia. Môže za to dedičnosť. Spôsobiť si tento problém môžete aj sami a to nosením nevhodnej obuvi. Úzka, malá, neprispôsobivá obuv či ploché topánky alebo také na vysokom podpätku podporujú vznik hallux valgus najčastejšie.

Ak sa noha necíti v obuvi komfortne, snaží sa jej prispôsobiť. Resp. ani nemá na výber, pokiaľ je látka obuvi umelá, teda nie z prírodných materiálov. Zlé číslo alebo úzka obuv teda vedia chodidlo deformovať, aj napriek tomu, že kosti pôsobia silne.

Pri vysokých opätkoch alebo príliš plochej obuvi sa narúša prirodzený tvar nohy a rovnako aj postavenie tela. Najväčší tlak sa sústredí do špičky palca, čo môže pomerne rýchlo spustiť vznik takého problému, akým je hallux valgus.

Ako proti nemu bojovať?

Dá sa to veľmi jednoducho. Začať však musíte zvonku. To znamená zabezpečte si vhodnú obuv. Obmedzte nosenie topánok na vysokom opätku alebo príliš plochých topánok. Veľkostne si kupujte takú obuv, ktorá vám sedí už od začiatku a najlepšie z prírodných materiálov. Ideálne sú topánky, ktoré majú 3-4 cm opätok a hrubšiu podrážku.

Proti hallux valgus ale môžete zaútočiť aj inými spôsobmi. Ak už nie je neskoro, to znamená, že lekár neurčí ako jedinú možnosť chirurgický zákrok, môžete to riešiť aj takto. Prvou možnosťou sú špeciálne cviky, ktoré pozostávajú väčšinou z odporových cvičení. Napr. si vybočený palec môžete naťahovať dopredu, dozadu, doboka. Alebo si ho opriete proti stene a tlačíte do nej raz zhora a raz zospodu palca. Ďalším cvikom sú úchopy nejakého predmetu pomocou problematického palca. Cviky na haluxy je potrebné pravidelne opakovať a nezanedbať ich. Samozrejme, je ich viac, tie, čo sme uviedli, sú najčastejšie a možno najľahšie. Skúste aj tieto cviky z yogainternational.com.

Ak ste počuli o nejakom zázračnom géle, kréme, masti či zábale, vedzte že nič také pozíciu vášho palca nezmení. A už vôbec neposunie vystrčenú kosť pod ním. Jednotlivé substancie môžu akurát tak stlmiť nepríjemné sprievodné príznaky tohto problému. Ale problém ako taký neriešia.

Ortopedické pomôcky na hallux valgus

Korektor, ortéza alebo bandáž sú pomôcky, ktoré pomáhajú stav haluxov vylepšiť. Je potrebné ich aplikovať dennodenne počas niekoľkých hodín. Na výber ale máte z viacerých možností. Niektoré sú plastové, iné silikónové, takže sa vášmu stavu prispôsobia. Ďalej si môžete vybrať spomedzi denných a nočných variantov. Denné sú skôr mäkšieho charakteru a niektoré sa dajú nosiť aj v obuvi. Na haluxy ale zvykne byť účinnejší nočný korektor, ktorý je síce nepríjemnejší a tvrdší, ale o to efektívnejší. Najlepšie účinky sú zaznamenané pri 8 hodinovej aplikácii.

Odstránenie hallux valgus

Ak už žiadna liečba, cviky, zmena obuvi a ani korektor nezaberá a vy pozorujete zhoršenie stavu, určite neodkladajte návštevu lekára. Ten vám môže odporučiť chirurgický zákrok. Odohráva sa v úplnej anestézii a vykonávať sa môže viacerými spôsobmi. Najčastejšie sa ale pristupuje k odstráneniu vytŕčajúcej kosti haluxov, čo vybočený palec vráti do pôvodného stavu. Zákrok ale predstavuje aj isté riziká, napr. doživotné znehybnenie kĺbu pod palcom a dlhú rekonvalescenciu. Mnoho pacientov ale riziko akceptuje, pretože vedia, že im to spôsobí veľkú úľavu a nebudú sa musieť obmedzovať či už pri kúpe topánok alebo pri vykonávaní namáhavých činností.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.