Kĺbová výživa – Prečo sú glokozamín a chondroitín preceňované

Rôznorodé tabletkyKĺbová výživa – dôverné informácie

Pozrime sa v skratke na súčasné vedecké poznatky o doplnkoch pre bolestivé kĺby, vrátane mojej vlastnej klinickej skúsenosti a potom preskúmame komplexný obraz zápalov v tele, hydratácie a niektorých neuroštrukturálnych úvah. Samozrejme, že tieto informácie nie sú náhradou za návštevu vášho odborníka na zdravotnú starostlivosť, no pomôžu vám urobiť informovanejšie rozhodnutia pri voľbe výživy na kĺby.

Veda o kĺbovej výžive

Existuje niekoľko kontrolných, „double-blind“ (za dvojito slepých podmienok) štúdií skúmajúcich glukozamín, chondroitín, MSM a Kadidlovník. Problémom je, že prevažná väčšina sa zaoberá osteoartritídov, čo je veľmi pokročilá a ťažko liečiteľná forma poškodenia kĺbov. Taktiež nikdy nevylučujú využitie NSAID (nesteroidných protizápalových liekov) a NSAID zabraňujú oprave chrupavky.

Pri každej forme zápalového ochorenie veda zďaleka najviac odporúča, čo sa týka kvality i kvantity, rybí olej. KAŽDÝ by si mal vybrať výživu s rybím olejom.

Kĺbová výživa – Klinické pozorovania – recenzie doplnkovej výživy pre kĺby:

Mám asi dvadsaťpäť rokov klinických skúseností s rôznymi doplnkovými schémami pre problémy s kĺbmi. Tu sú moje zistenia:

Chondroitín a glukozamín: Tieto populárne siričitanové, biologicky polymérové skladačky len zriedka prinášajú dobré výsledky a často som pri nich pozoroval alergické reakcie. Je to pravdepodobne kvôli ich vysokému obsahu siričitanu a skutočnosti, že väčšina pochádza z mäkkýšov. Neodporúčam ich v žiadnom prípade ako kĺbovú výživu.

Kadidlovník: Získaný zo živice východoindického stromu, medicínsky sa využíva ako protizápalový prostriedok. Tento kĺbový doplnok u niektorých ľudí dobre účinkuje, no je rozhodne ťažký na žalúdok. Táto kĺbová výživa je menej silný inhibítor cyklooxygenázy a zdá sa, že má podobný účinok ako NSAID, to znamená, že je protizápalový, no zrejme priamo nepomáha pri rekonštrukcii kĺbov.

Kaprex: Výťažok z chmeľu, rozmarínu a olivového listu, ktorý na niektorých ľudí dobre účinkuje, no na iných nie. Domnievam sa, že je to spôsobené rôznymi príčinami. Ak máte problémy s kĺbmi kvôli počiatočnému zápalovému stavu, potom Kaprex funguje skvele. Nezaznamenal som žiadne žalúdočné problémy pri Kaprexe, no ide o veľmi drahý výživový doplnok na kĺby.

Aloe Vera: Ukázalo sa, že alantoín v aloe zrýchľuje bunkovú prestavbu. To môže byť užitočné pre zrýchlenie opravy chrupavky a Aloe má dlhú klinickú históriu využitia ako kĺbového doplnku.

Wobenzyme: Originálna proteolytická enzýmová protizápalová kĺbová výživa, za ktorou stojí množstvo vedeckých poznatkov. Proteolytické enzýmy rozkladajú proteín, signalizujúci molekulám, že majú zmierniť zápalový kaskádový proces.

Acute: Veľmi účinná proteolytická enzýmová kĺbová výživa. Acute okrem enzýmov obsahuje aj iné zložky podporujúce proces efektívneho hojenia. Ide o skvelú alternatívu k NSAID bez akejkoľvek toxicity pre pečeň či obličky a podľa mojej skúsenosti sa jedná o účinnejšiu výživu než Wobenzyme. Tento efektívny kĺbový podporovateľ taktiež obsahuje aj prírodný C vitamín, zinok, mangán a meď; známe esenciálne živiny na opravu kolagénu a najlepšie vitamíny pre opravu kĺbov.

Vitamin D: Najlepší zo slnka, nevyhnutný pre normálne fungovanie imunity. Dokáže byť veľmi užitočný pri znižovaní nadmernej aktivity imunity.

Kyselina hyalurónová: Dodáva vlhkosť do tkanív. Najlepšie z jedla, vrátane väčšiny ovocia a zeleniny, najmä zo škrobovitej koreňovej zeleniny, pomáha telu udržiavať vlhkosť a asistuje mu pri lubrikácii; podobne je pripravovaná z kostí a kĺbov divokých či človekom – chovaných zvierat. Taktiež ide o dobrý doplnok.

Metylsulfonylmetán (MSM): Ide v podstate o veľmi biologicky – dostupnú formu siričitanu- a môj obľúbený doplnok na bolesť kĺbov. Približne 80% ľudí, ktorí ho použili, zaznamenalo pozitívne zlepšenie. Jednoduché použitie – kúpte si ho väčšom množstve a zmiešajte s vodou. Taktiež nie je drahý, ale vykašlite sa na čínske výrobky; nestoja za to. Ak máte dostatok siričitanu, MSM nemusí pomôcť. Ľudia, ktorí reagujú na chondroitín / glukozamín, zvyčajne reagujú na MSM ešte lepšie. Ak máte málo biologicky dostupného siričitanu, tak vám zmäkčí a hydratuje zjazvené a stuhnuté spojivové tkanivá a zlepší rýchlosť opravy chrupavky, čím sa zvýši flexibilita a zmiernenie bolesti bude efektívnejšie. Viacej info na wikipédií.

Pro-zápalový stav a bolesť kĺbov

Rybí olej v kapsuliachNiekedy cítite bolesť kĺbu tam, kde sa prejavuje zápal. Či už máte bolesti lakťového kĺbu, kĺbu na ruke či vás bolí bedrový kĺb, môže to naznačovať, že máte vo svojom tele pro-zápalový metabolický stav. Strava s vysokým obsahom Omega-6 mastných kyselín, rafinovaných uhľohydrátov a / alebo nadmerné kalórie sú spojené s pro-zápalovým stavom. Zápal dokážu zväčšiť i pikantné jedlá. Niektoré ďalšie faktory, ktoré podporujú zápal v tele zahŕňajú alergie na jedlo, poškodené cesty metabolickej detoxikácie, kyslosť (z potravín a nápojov s vysokým obsahom kyseliny, zo stresu a nečinnosti) a chronické infekcie.

Hydratácia

Telo potrebuje ako celkovú (pitie a absorpcia vody), tak i lokálnu hydratáciu, čo znamená dostať tekutiny do samotnej chrupavky. Existujú dva spôsoby, ako to dosiahnuť. Jedným z nich je kyselina hyalurónová, pretože dodáva vlhkosť do tkanív. Ako bolo uvedené, najlepším potravinovým zdrojom kyseliny hyalurónovej je každá polievka z kostí (k dispozícií aj ako doplnok). Druhým faktorom je mechanická činnosť kĺbov.

Hyalínová chrupavka

Kĺbová chrupavka, známa ako hyalínová chrupavka, je veľmi hladká a klzká hubka. Podobne ako všetky spojivové tkanivá, skladá sa zo živých buniek v rámci neživého matrixu.

Ak sa pozriete cez mikroskop, bunky chrupavky (zvané chondrocyty) majú v tomto matrixe málo priestoru, žijú v tzv. medzerách. Je dôležité poznamenať, že hyalínová chrupavka neobsahuje žiadne krvné cievy! Jediným spôsobom, ako tieto bunky získajú kyslík, cukor a živiny potrebné na prežitie, je absorpcia kĺbovej tekutiny priamo prostredníctvom pohybu.

Toto sa nazýva nasakovanie – priame satie vody. Keď prenesiete váhu na vaše kolená, stlačí sa chrupavková „hubka/špongia“ a vytlačí vodu a odpadový materiál. Keď nohu zodvihnete, „špongia“ sa uvoľní, čím je schopná znova absorbovať vodu a živiny. To je nevyhnutné pre každodennú opravu chrupavky, ktorá je základom zdravého fungovania kĺbu.

Neuroštrukturálna integrita

Ak je vaše koleno vychýlené, môže byť stlačené do jednej oblasti a nie do druhej. Toto miesto zrýchli opotrebenie chrupavky a spomalí jej opravenie, pretože nedochádza k uvoľneniu a získavaniu nasakovania, ktoré potrebuje.

Vychýlenie kolena je často druhoradé k vychýleniu bedier a spodného chrbta, čo je zase druhoradé k vychýleniu krku. Ak vášmu krku chýba jeho prirodzená krivka, tak to vytvára napätie na miechu, čo vytvára nervové napätie v celom tele. Keďže nervy v kĺboch a mieche obsahujú dôležitejšie tkanivo než koleno, telo bude tlačiť na koleno a snažiť sa znížiť tlak na miechu. V takomto prípade sa celé koleno nemusí efektívne uvoľniť. Ak je to tak, kĺbová výživa bude mať len malý účinok.

Môže to znieť zvláštne, že dobrá práca chiropraktika v oblasti krku a chrbtice dokáže zmierniť bolesti v kolene, no znova a znova počúvam mojich klientov, ako im niekoľko návštev výrazne pomohlo.

Takže ak máte boľavé kĺby, vyskúšajte vyššie uvedené výživové doplnky na kĺby s asistenciou vášho lekára a uvedomte si ostatné faktory, ako je napr. celková tendencia k zápalom vo vašom tele. Pite veľa vody a pozorne sa pozrite na možnosť akejkoľvek straty neuroštrukturálnej integrity. Takže aká je najlepšia kĺbová výživa? Kĺbová výživa, ktorá najlepšie vyhovuje práve vám!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.