Zviditeľnené cievky na dolných končatinách, opuchy, prípadne pocit ťažoby v nich znamená, žeby ste mali zbystrieť a svoju pozornosť sústrediť práve na túto časť tela. S veľkou pravdepodobnosťou naznačujú sťažený krvný obeh, čo sa prejavuje tým, že vám postupne na nohách vznikajú kŕčové žily. Spočiatku nemusia byť bolestivé, ale tá sa s rozvojom diagnózy môže stupňovať. Viac o príznakoch si ale povieme nižšie. Vo veľkej miere prípadov je ale nutné zmeniť niektoré zlé návyky, týkajúce sa polohovania končatín, ale ja stravovací či pohybový režim. Najlepšie si je tie správne návyky osvojiť ešte predtým ako kŕčové žily na nohách vzniknú, čo bude do určitej miery pôsobiť ako prevencia proti ich vzniku. Povedzme si o tomto probléme niečo viac.
Príznaky
Kŕčové žily alebo varixy na nohách majú podľa webu niekoľko štádií. V prvom si môžete začať všímať postupne sa rozvetvujúce cievky červenej farby. Na dotyk ale nie sú bolestivé a v priemere nepresahujú 1mm. Medzi symptómami sa ale nachádza aj pocit ťažkých nôh či bolesti iného typu v nich. V ďalšej fáze sa cievky zväčšia a menia farbu. Majú už do 3mm sú fialovej alebo modrej farby. Na dotyk už môžu byť citlivejšie. Najhoršie štádium predstavujú nad povrch pokožky vystupujúce kŕčové žily, ktoré už majú nad 3mm. Nepríjemné pocity v človeku vyvolávajú nielen fyzicky, ale aj na pohľad. V takomto štádiu sa väčšinou pristupuje k ich odstráneniu.
Okrem týchto vizuálnych príznakov sa môže k diagnóze pridať aj opuch, začervenanie, nočné kŕče atď. Ak sa kŕčové žily v nohách neliečia, časté sú napr. zápaly v kolenách, vznik hemoroidov a lymfedém, upchatie ciev či dokonca amputácia končatiny. Preto liečbu určite nepodceňujte a nedokladajte.
Kto by sa mal kŕčových žíl obávať?
Kategórií je viacero a nanešťastie väčšina ľudí súčasnej generácie vedie život, ktorý prospieva k vzniku rôznych problémov a diagnóz, nielen tej, ktorá je našou dnešnou témou. Najväčším spúšťačom problémov s krvným obehom je pasívny životný štýl. To znamená dlhé sedenie, dlhé státie a žiaden šport alebo iná fyzická aktivita. Nečinnosť zabraňuje tomu, aby krv prúdila tak, ako má. Tok sa spomaľuje a tým sú cievy nútené sa rozšíriť a srdce zvýšiť svoju aktivitu. Ak sa k tomu pridajú aj prekrížené nohy, kŕčové žily naberú rýchly spád.
Ďalej sú náchylní všetci, ktorí sa nestravujú zdravo a možno aj sú už obézni. Mastné jedlá, vyprážané, prisladké, prislané, málo výživné, bezvitamínové…tie všetky prospievajú k horšiemu fungovaniu krvného obehu a teda aj k vzniku kŕčových žíl. Okrem iného ide o častý problém u žien v tehotenstve. Pokiaľ sa im toto ochorenie vyvinulo počas neho, po pôrode sa zvykne vrátiť do normálu.
Kŕčové žily na nohách ale môžu vzniknúť aj v dôsledku nosenia tesného oblečenia a nevhodnej obuvi. Tesné oblečenie zamedzuje riadnej cirkulácii krvi v končatinách. Do nevhodnej obuvi zaraďujeme vysoké topánky a naopak príliš ploché topánky. Ideálna je obuv anatomicky tvarovaná, z prírodných materiálov, s vyvýšenou podrážkou a opätkom 3-4cm.
Aká liečba kŕčových žíl je vhodná?
Podľa toho, v akom štádiu sa váš problém nachádza, sú dostupné rôzne riešenia. Na trhu máte k dispozícii najlepší krém, gél, masť, zábal, obklad, ktoré vám sľubujú, že s diagnózou zatočia. V niektorých prípadoch ale dochádza k tomu, že takéto prípravky len utlmia príznaky, ale problém ako taký nevyriešia. Samozrejme neplatí to u každého výrobku. Hlavným ale bude zmeniť vyššie uvedené faktory. To znamená, začať jesť zdravo, viac vitamínov, ovocia, zeleniny, vlákniny, orechov, fazule, listovej zeleniny atď. Do svojho života pridajte aj viac pohybu. Pokiaľ máte kŕčové žily, dbajte na to, aby ste sa v práci dostatočne hýbali prípadne častejšie meňte svoje polohy z času na čas si s nohami zacvičte.
Existuje niečo, čo skutočne na kŕčové žily na nohách zaberá? Určite vám do istej miery pomôžu aj prípravky, ktoré si môžete zakúpiť v lekárni alebo na internete. Či už v podobe gélu, krému alebo masti. Účinné však bývajú aj sťahovacie kompresné pančuchy. Tie sa kupujú na presnú veľkosť, takže vybrať si ich len tak od oka nie je dobrý nápad, nakoľko nesprávna veľkosť neprinesie také výsledky ako tá správna. Kompresné sťahovacie pančuchy na kŕčové žily na nohách pôsobia proti nepríjemným príznakom a tým, že končatinu stláčajú na správnych miestach, podporujú krvný obeh.
Domáca liečba kŕčových žíl teda nemusí byť náročná, ale dôležité je vašim unaveným končatinám dopriať dostatok relaxu aj po zdanlivo nenáročnej činnosti, ktoré je ale v skutočnosti záťažová. Po dlhom sedení, státí alebo náročnom športe si doprajte masáž, prípadne kúpeľ. Nohy si vyložte nad úroveň srdca, čím zabezpečíte ich správne prekrvenie. Vyhýbajte sa ale saunám a horúcim kúpeľom, ktoré žilový systém ešte viac zaťažia a cievy viac roztiahnu.
Odstránenie kŕčových žíl
Pokiaľ ste váš problém neriešili už od začiatku a prerástol do väčších (vytŕčajúcich) rozmerov, už ho nevylieči ani zázračný krém, gél či masť, ani kompresné sťahovacie pančuchy. Po posúdení stavu lekár odporučí odstránenie kŕčových žíl, buď chirurgicky alebo inými metódami napr. sklerotizáciou alebo laserom. Pri posledných dvoch úkonoch nejde o priame rezanie, ale poškodené žily a zneškodnia zvnútra. Doplatky za nich ale bývajú vyššie.
Ak sa ale chcete zákroku vyhnúť, skutočne je nutné kŕčové žily na nohách riešiť už v ich začiatkoch. Pokojne môžete navštíviť aj lekára, ktorý vám môže predpísať špeciálne lieky, ak si to vaša situácia vyžaduje. Všetky spôsoby nájdete na stránke express.
Prevencia
Aby ste sa nemuseli liečiť z rôznych ochorení, je potrebné sa proti ním obrniť. Ako lepšie sa to dá dosiahnuť, ak nie prevenciou? Na základe rizikových faktorov už ale viete, čo je potrebné robiť, aby sa u vás kŕčové žily na nohách nevyvinuli. Pokiaľ máte nadváhu, prospešné je schudnúť. Minimalizujte prísun škodlivých jedál a stravu si spestrite zdravšími kúskami. Do svojho denného rozpisu pridajte viac pohybu a dostatočný relax pre vaše končatiny. Kupujte si správnu obuv a netesné oblečenie. Dodržiavaním týchto zásad vás kŕčové žily tak skoro (v prípadne dedičného ochorenia) prípadne vôbec neprekvapia.