Dolné končatiny patria k najčastejšie využívaným častiam tela. Využívame ich na presun, na chodenie či športovanie. Nakoľko sú skoro najviac zaťažované, je normálne, že sa na nich z času na čas vyskytnú nejaké problémy a choroby. Nohy si však môžete na rozdiel od vnútorných orgánov aj sami kontrolovať a tak si rýchlo všimnete rôzne anomálie. Včas tak môžete začať liečbu prípadne podstúpiť iné kroky k tomu, aby pozorovaný problém čo najskôr zmizol. Čo vás môže na vašich dolných končatinách postretnúť a znepríjemniť vám vaše fungovanie? Dozviete sa v článku.
V začiatkoch sú všetky problémy liečiteľné
Nohy sú veľmi citlivou časťou, no väčšinou si to uvedomíme až vtedy, ak sa niečo prihodí. Problémy a choroby s nimi spojené nie sú nič, čo by si ľudia priali. Ak už ale začnete pozorovať začiatok formovania nejakej anomálie, je veľmi dôležité zakročiť čím skôr. Čím skôr tak urobíte, tým je šanca na úspešnú liečbu vyššia. Naopak, ak necháte diagnózu vyzrieť, väčšinou už nič iné, než odborný chirurgický zákrok nezaberie. Nie každý problém s nohami ale musí skončiť operáciou. S niektorými starosťami sa nedá robiť nič, prípadne si zaplatiť estetickú procedúru. Na procedúry sa obracajú hlavne tí, ktorých problém je dedičného charakteru. Predstavme si jednotlivé anomálie zbližša.
Kŕčové žily na nohách
Ináč nazývané aj varixy predstavujú problémy týkajúce sa krvného obehu. V dôsledku zlej životosprávy, zlého stravovania, nedostatočného pohybu, obezite, tehotenstva, ale aj v dôsledku nosenia nevhodného oblečenia a obuvi, trápi mnohých ľudí. Kŕčové žily na nohách sa prejavujú zviditeľňovaním žiliek a ich postupným hrubnutím. Pridáva sa pocit ťažkých nôh, opuchy, nočné kŕče, no v ich dôsledku môžu vzniknúť aj zápaly, hemoroidy či upchatie ciev.
Liečba kŕčových žíl na nohách pozostáva z viacerých krokov. Prvým je uvedomiť si, kde je chyba. Jedzte pestro, pridajte viac ovocia a zeleniny, prípadne vlákniny. Nenoste úzke oblečenie a neforemnú obuv. Pri obezite schudnite. V tehotenstve sa problém sám vyrieši po pôrode. Ak máte sedavé zamestnanie alebo také, pri ktorom dlho stojíte, dbajte na to, aby ste svoje pozície menili a z času na čas si s nohami zacvičili. Po práci si doprajte dostatok pohybu, aby sa krvný obeh naštartoval. Zároveň je dôležitý aj dostatočný relax napr. masáž alebo vyzdvihnutie nôh nad úroveň srdca. Vyhýbajte sa teplým kúpeľom a saunám.
V liečbe kŕčových žíl na nohách sú vám nápomocné aj špeciálne prípravky v podobe gélu, krému, masti, obkladu, zábalu či kompresných sťahovacích pančúch. Najlepšie je všetky rady skombinovať. Teda uvedomiť si chyby v životnom štýle, nohám dopriať úľavu prostredníctvom vyššie uvedených prípravkov a cez deň si nasadiť kompresné sťahovacie pančuchy.
Pleseň na nohách a nechtoch
Medzi problémy a choroby dolných končatín, ktoré najčastejšie spájame s hygienou, je aj mykóza. Tá však nevzniká len v dôsledku slabej hygieny, ale aj z iných dôvodov. Napr. dlhodobým nosením rovnakej obuvi bez jej dezinfekcie alebo obmieňania, prenosom z iného jedinca, športom alebo kvôli niektorým povolaniam. Náchylní sú hlavne ľudia s oslabenou imunitou, ale aj tí, ktorí majú na chodidle hoc aj drobnú nedoliečenú ranku. Pleseň na nohách sa najviac vyvíja vo vlhkom, teplom a tmavom prostredí, čo obuv dokáže zabezpečiť úplne presne. Rizikové je preto pracovať napr. ako vojak, baník, lesník, závodný pracovník atď., ktorí musia z bezpečnostných dôvodov nosiť pevnú, ťažkú a málo prievzdušnú obuv. Teplo a vlhko sa v nej kumuluje veľmi rýchlo a tým dáva priestor na vznik tohto problému.
Pleseň na nohách je prenosná choroba, takže nakaziť sa ňou možno hlavne pri využívaní verejných aktivít napr. na kúpalisku, v saune, použitím neznámeho ručníka atď. Dôležité je preto pohybovať sa vo svojej obuvi a používať vlastné uteráky. To isté platí, ak je vo vašej domácnosti niekto, koho mykóza dobehla. Nepoužívajte jeden ručník a oblečenie je najlepšie prať zvlášť.
Liečba plesne na nohách spočíva buď v aplikácii špeciálneho krému, gélu, masti, Burrowho roztoku atď. Ak máte pocit, že si váš stav žiada návštevu lekára, pokojne za ním zájdite. Ten vám môže predpísať špeciálne tabletky, ktorých účinok možno bude o niečo silnejší. Vyskúšať môžete aj tipy na domácu liečbu, ktorá pozostáva buď zo soľného alebo octového kúpeľa.
Pleseň na nohách má jednoznačné príznaky: šúpanie, svrbenie, pálenie, začervenanie alebo zbelenie. Najčastejšie sa vyskytuje medzi tretím, štvrtým a piatym prstom. Pri neliečení môže postihnúť aj nechty.
Hallux valgus
Vybočený palec je takisto nepríjemný problém, ktorý môže ovplyvniť fungovanie nôh a spôsobiť veľké bolesti. Počiatočné príznaky sa prejavujú bolesťou na boku chodidla väčšinou v nevhodnej obuvi alebo začervenaním oblasti. Postupne dochádza k vybočeniu palca, ktorý smeruje smerom k prstom danej nohy a kostička pod ním sa nasmeruje opačným smerom.
Hallux valgus je nielen dedičným problémom, ale vďaka súčasnej móde si ho vieme „vypestovať“ aj sami. Úzka obuv, zlé číslovanie, vysoké topánky, ale aj príliš úzke topánky. Ideálne nielen pre haluxy, ale aj pre kŕčové žily a pre plesne na nohách je nosiť topánky z prírodných materiálov, ktoré nadbytočné teplo a vlhkosť vypúšťajú von, nohe sa prispôsobia už pri prvom obutí a nijak ju nedeformujú. Opätok nesmie by vyšší ako 4 cm a naopak nižší ako 3cm.
Hallux valgus možno liečiť pomocou špeciálnej ortopedickej pomôcky, akou je korektor, bandáž alebo ortéza. Väčšinou sa aplikujú na noc, pretože pri nosení nie sú veľmi pohodlné. Nutné je ich nosiť každý deň resp. noc, aj 8h vkuse. Existujú však aj bandáže do obuvi, tie však nemajú taký účinok. V najhoršom prípade vám s hallux valgus pomôže operácia, pri ktorej dochádza k odstráneniu časti kostičky.
Bolesti kĺbov
Problémy nôh prichádzajú s pribúdajúcim vekom a súvisia väčšinou s kĺbmi v kolenách. V niektorých prípadoch trápi aj mladšie ročníky, najčastejšie častých alebo profesionálnych športovcov, prípadne ľudí s nadváhou alebo tých, ktorí toho veľmi nenachodia a nenašportujú a pri vyššej námahe nie sú kĺby na záťaž pripravené, tak sa začnú ozývať. Bolesť kĺbov netreba podceňovať. Veď na trhu máte množstvo riešení, ktoré vám bolesti môžu utlmiť či už v podobe liekov, tabliet, gélu, krému, masti, zábalu atď. Pokiaľ bolesť pretrváva, určite zájdite za lekárom, ktorý určí hlbšiu príčinu bolesti. Týmto zamedzíte rozvoju prípadného zápalu alebo niečomu horšiemu. V lepšom prípade vám odporučí zostať pri tabletkách prípadne géloch, či inej kĺbovej výžive.
Celulitída
Menej vážny ženský problém v súvislosti s nohami, resp. stehnami, je aj pohľadovo nepríjemná celulitída. Nejde o žiadne vážne ochorenie, no naznačuje problém s cirkuláciou krvi. Preto na ňu zaberá hlavne šport, prípadne niektoré krémy či gély, ktoré vymasírovaním preniknú do spodných vrstiev pokožky, čím sa krv rozprúdi. Celulitída na nohách nie je problémom tučných žien. Dôkazom je aj to, že trápi mnoho chudých dievčat, a niektoré silnejšie ženy ju vôbec nemajú. Veľký vplyv na jej vznik majú aj dedičné faktory.