Pleseň na nohách v ľuďoch vyvoláva strach

Plyšiak s liekmiDávate vašim nohám často zabrať? Keď sa vyzujete, vaše chodidlá sú vlhké alebo mokré? Topánky taktiež? V tom prípade by ste mali spozornieť, pretože vlhké a teplé prostredie je ideálne pre tvorbu rôznych kožných plesňových infekcií. Rozvinúť sa môže pokojne najprv v obuvi a potom presedlá na živnejšiu pôdu, ktorou sú chodidlá. Pleseň na nohách netrápi len tých, ktorí sa často spotia, ale nakoľko je nákazlivá, objaviť sa môže aj u tých, ktorí s týmto problém nemajú. Čo teda robiť, ak spozorujete jej príznaky? O aké príznaky ide? Možno prijať prevenčné opatrenia? Ako dlho sa pleseň na nohách lieči? Môže sa rozšíriť aj na iné časti tela? Nielen na tieto, ale aj na iné otázky sa dozviete odpoveď v nasledujúcich riadkoch.

Príznaky

Mykóza má niekoľko sprievodných prejavov. Pokiaľ sa vyskytuje na chodidlách, môžete spozorovať šúpanie pokožky medzi tretím, štvrtým a piatym prstom. Okrem toho môže dané miesto svrbieť, páliť, začervenať, no dokonca sa môžu objaviť aj biele fľaky. Ak tieto symptómy beriete na ľahkú váhu, dávate priestor tomu, aby sa pleseň z nôh presunula aj na nechty. Vtedy je liečba oveľa náročnejšia a zdĺhavejšia. Vaše nechty zmenia farbu, hrúbku a dokonca aj tvar. Vo veľmi zlom štádiu môže dôjsť k odlupovaniu nechtu od lôžka. V najhoršom prípade môže napadnúť aj iné časti tela (intímne). K prenosu dochádza ľahko, a to napr. aj utieraním tela po sprche.

Na pozore nech sa majú tieto kategórie

Pleseň na nohách postihuje hlavne ľudí s oslabeným imunitným systémom, aký sa často vyskytuje u seniorov, u cukrovkárov, u ľudí so slabou krvnom zrážanlivosťou, u ľudí s nedoliečenými a nedostatočne ošetrenými rankami na chodidlách atď. Nie vždy teda platí, že za pleseň na nohách môže zlá hygiena. Tá môže len za veľmi malé percento pozorovaných prípadov.

Čo je však veľkým spúšťačom mykózy ako píše plesen-na-nohach, je aj  nevhodná obuv, o ktorej sme sa čiastočne zmienili už aj v úvode nášho príspevku. Nepohodlná, vzduch nepriepustná, pevná obuv z neprírodných materiálov je výbornou liahňou pre tento typ plesňovej kožnej infekcie. Mnohokrát si pri častom, niekedy aj dennodennom nosení obľúbených topánok neuvedomujeme, aké riziká to pre nás predstavuje.

Nanešťastie, na výber veľmi nemajú niektoré povolania, ktoré pre svoju bezpečnosť musia mať pevnú obuv. Pleseň na nohách sa preto často vyvíja napr. u policajtov, vojakov, lesníkov, baníkov, hasičov atď., ktorí musia byť neustále v pohotovosti a väčšinou aj v pohybe a ich obuv je tak pevná, že nadbytočnú vlhkosť a teplo neodvádza von.

Tzv. atletická noha je problém športovcov, pochopiteľne ide taktiež o pleseň. To, prečo sa tak volá, ste už asi pochopili. Šport vedie k rýchlejšiemu tepu, čím sa zvyšuje činnosť srdca a produkuje sa pot. Pochopiteľne, potia sa aj chodidlá, takže vytrvalostní športovci, ale aj takí, ktorí majú pevnú obuv ako lyžiari, snowboardisti, horskí záchranári majú zvýšené riziko vzniku tohto problému.

Aj starostliví ľudia sa môžu ľahko nakaziť

Ako sme už uviedli, pravidelná hygiena nemusí znamenať, že sa u vás pleseň na nohách nevyvinie. Ide o prenosné ochorenie, takže stačí kontakt s povrchom, ktorý prišiel do styku s infikovaným človekom a už si suvenír odnášate so sebou. To sa týka hlavne verejných kúpalísk, po ktorých sa pohybujete na boso, sáun, používania verejných uterákov, ale aj tých, ktoré používa u vás doma možno už infikovaná osoba. Po takýchto udalostiach je potom dobré preventívne si urobiť dezinfekciu pokožky, hlavne chodidiel.

Domáca liečba plesne na nohách

Prírodné nápojeV začiatkoch spozorovania diagnózy možno nie je nutné navštíviť lekára, rozhodnutie je však na vás. Liečbu plesne na nohách môžete v pokoji spustiť aj u vás doma, veď v lekárni alebo na internete máte na výber z množstva liekov a prípravkov, na ktoré nepotrebujete predpis. Môžu mať podobu spreju, gélu, krému, masti, zábalu, obkladu alebo prášku, z ktorého sa potom robí chodidlový kúpeľ. Povedať, ktorý je najlepší je ťažké.

Najlepší liek, gél alebo sprej na pleseň na nohách je individuálne a záleží od toho, či vám záleží buď na čisto prírodnom zložení, alebo ste otvorený aj neprírodným možnostiam. Samozrejme, ich účinok by mal byť pozitívny. Každý prípravok je potrebné aplikovať denne a niekedy aj niekoľkokrát. Je to však pohodlné, pretože s jeho aplikovaním si zároveň citlivé miesto tela masírujete. Okrem toho zvýšte hygienu infikovaného miesta, pravidelne meňte obuv a ponožky a chodidlá si vždy utrite dosucha. Pokojne aj pomocou fénu.

Vyskúšať môžete aj špeciálne domáce recepty, o ktorých nám hovorili už aj naše staré mamy. Medzi ne patrí chodidlový kúpeľ s octom alebo so soľou, v pomere 4:1. Známe je aj použitie čajovníkového olejčeka, silice, Burrowho roztoku atď. Presný postup nájdete na Wikihow.

Odborná liečba

Pokiaľ si netrúfate sa pustiť do liečby sami, navštívte lekára. Ten váš stav presne ohodnotí a stanoví potrebnú liečbu. Niektoré lieky môže predpisovať len on, takže ich bez predpisu nezoženiete. Pleseň na nohách sa môže liečiť aj pomocou tabletiek, ktoré majú vyššiu koncentráciu niektorých látok, ktoré môžu byť dostupné aj v krémoch na predpis. Ideálna je kombinácia klasickej tabletky a gélu alebo spreju. Je možné, že príznakov sa zbavíte skôr, no liečba tohto problému ako taká, je zdĺhavá a môže trvať aj niekoľko mesiacov. Závisí to hlavne od štádia tohto kožného plesňového ochorenia.

Pleseň na nohách a jej prevencia

Napriek tomu, že sme písali aj o tom, že mykózu je možné dostať aj kvôli kontaktu s povrchom, ktorý prišiel do styku s infikovaným človekom, prevencia je vždy najlepšou voľbou, ako aj zárodky tejto choroby poraziť.

Obuv a ponožky si pravidelne meňte a dezinfikujte. Po vyzutí im doprajte dostatok času, aby uschli. Určite si tieto časti oblečenie od nikoho nepožičiavajte a ani ich nikomu nepožičiavajte. Oblečenie infikovaného člena perte zvlášť, prípadne predtým vyvarte, o to viac, pokiaľ ide o ponožky alebo ručníky. V kúpeľni mu vyčleňte vlastný uterák.

Na verejných miestach (kúpaliská, sauny) sa pohybujte vo vlastnej obuvi a vyhýbajte sa dlhodobému pobytu na teplých miestach, kde sa tieto baktérie rýchlo množia. Ak už bezprostredne po tom si doprajte studenú sprchu prípadne iný typ dezinfekcie.

Investujte do kúpy obuvi a ponožiek z prírodných materiálov, ktoré vedia vlhko a teplo prirodzene vyviezť. Umelé látky vlhko a teplo kumulujú a vytvárajú tak živnú pôdu pre rozvoj tohto plesňového ochorenia.

Chodidlá si po kúpeli utierajte vždy dosucha! Rovnako doprajte aj vašim ručníkom dostatok priestoru na to, aby sa čo najrýchlejšie dokonale vysušili!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.