Najlacnejšie poistenie auta

Najlacnejšie poistenie autaKúpa nového auta znamená pre väčšinu slovenských rodín veľkú investíciu, na ktorú neraz sporia dlhé roky alebo si musia na auto požičať. Lenže samotnou kúpou ich finančné výdavky nekončia, je potrebné automobil nahlásiť do evidencie a pod., pričom za všetko sú stanovené nemalé poplatky. Ďalšou nemalou položkou je aj poistenie auta. Popri všetkých vynaložených finančných prostriedkoch chce potom majiteľ auta ušetriť aspoň tu a hľadá to lacné poistenie auta cez Uzavripzp. Ako na poistení ušetriť, resp. čo všetko sa podieľa na tvorbe ceny za poistku, si povieme v nasledujúcom článku. Taktiež si pozrite kompletný zoznam poisťovní.

Najlacnejšie poistenie nájdete online

V dnešnej dobe internetu hľadajú zákazníci či najjednoduchšie možnosti prístupu k informáciám. Poisťovne, ale aj iní sprostredkovatelia poistenia sa tejto dobe prispôsobili a na svojich stránkach poskytujú všetky dostupné informácie o podmienkach poistenia. Na zistenie ceny poistenia slúži tzv. online kalkulačka. Pomocou nej sa rýchlo a jednoducho dozviete o všetkých ponukách poisťovní určených presne pre vás a vaše auto. Systém vyhodnotí údaje, ktoré zadáte a zoradí ponuky od najlacnejších až po tie najdrahšie. Následne je už len na vás, či poistenie hneď aj uzatvoríte alebo si to necháte na neskôr.

Ako sme si už povedali, online kalkulačka na výpočet poistenia potrebuje na výpočet poistky údaje o vás a vašom aute. Na základe nich stanoví cenu, ktorú by vám ponúkli aj na kamennej pobočke poisťovne. Nemusíte sa ani báť, že by vám na pobočke ponúkli nejakú zľavu, ktorú inak cez internet nedostanete. Formulár kalkulačky je stanovený tak, aby v nich boli zahrnuté aj zľavy. Poisťovne dokonca ponúkajú zľavu tým klientom, ktorí uzatvoria poistenie auta online. Prípadne, ak si dajú aj poistenie sedadiel.

Ktoré údaje vyžaduje kalkulačka?

Čo všetko teda budete musieť vyplniť v online kalkulačke, aby ste sa dostali k najlacnejšiemu poisteniu auta? V prvom rade to sú informácie o poisťovanom vozidle. Samozrejmosťou je uvedenie značky a modelu auta a tiež rok výroby. Ďalej musíte vyplniť aj ostatné technické parametre vozidla, ako:

  • výkon motora v kW,
  • objem motora,
  • prevádzkovú hmotnosť
  • či palivo.

Všetky tieto informácie vyčítate z technického preukazu auta. Poisťovňu taktiež zaujíma aj to, či automobil budete využívať len na súkromné alebo aj komerčné účely a to, koľko kilometrov na ňom ročne najazdíte. V nasledujúcom kroku je potrebné zadať informácie o vodičovi, resp. držiteľovi vozidla. A to nie len auta, ale ide napríklad aj o zákonné poistenie na autobus, ktoré poskytuje Uzavripzp.sk. To je napr.:

  • dátum narodenia,
  • PSČ a miesto trvalého bydliska,
  • odkedy je oprávneným majiteľom vodičského oprávnenia.

Dôležitou informáciou je údaj o predchádzajúcom bezškodovom priebehu. Pri osobných údajoch je aj otázka, či ste rodičom dieťaťa do 15 rokov a či máte uzatvorené aj iné poistenie u niektorej z poisťovní. Napríklad cestovné poistenie.

Kto má teda možnosť získať lacné poistenie auta?

Chôdza bez autaVšetky tieto informácie zohrávajú úlohu pri stanovení ceny poistenia auta. Vo všeobecnosti platí, že viac si priplatíte, ak vlastníte športové auto, ako keby ste vlastnili automobil strednej triedy určený pre rodiny s deťmi. Poisťovne tiež prihliadajú na vek vodiča, pre poisťovňu často krát mladý vodič rovná sa neskúsený a teda rizikový vodič. Naopak, staršieho klienta v strednom veku s malými deťmi považujú za šoféra, ktorý sa bude po cestách pohybovať opatrnejšie, keďže bude dbať o rodinu. Pri zohľadňovaní ceny poistenia sa berie do úvahy aj to, kde sa so svojím autom pohybujete, pretože vo veľkých mestách je väčšia pravdepodobnosť, že sa stanete účastníkom nehody, ako keď jazdíte hlavne v menších regiónoch, kde sa aj na cestách pohybuje menej áut.

Dôležitú úlohu pri stanovovaní ceny poistky zohráva predchádzajúci bezškodový priebeh. Poisťovne uplatňujú tzv. bonus a malus. Znamená to, že ak ste za posledné roky nespôsobili žiadnu nehodu, odrazí sa vám to výrazne na cene, poisťovňa vám poskytne tzv. bonus, čiže výhodu za bezškodový priebeh. Opakom bonusu je malus, čiže znevýhodnenie vodiča, ktorý už spôsobil nehodu. Poisťovňu pri tom zaujíma údaj o nehodovosti za niekoľko rokov dozadu. Takže opatrná jazda a dodržiavanie dopravných predpisov sa vám pri poistení auta môže vyplatiť.

Rôzne bonusy a zľavy

Poisťovne lákajú klientov aj na ďalšie zľavy. Odmeňujú napríklad klientov, ktorí už majú u nich uzatvorené nejaké iné poistenie, či už životné alebo poistenie majetku. Zľavu si môžu uplatniť aj klienti, ktorí sú držiteľmi preukazu ŤZP. Ako sme už vyššie spomínali, zľavu môžete získať aj keď uzatvoríte poistenie auta cez internet.

Poisťovne majú aj extra ponuku pre majiteľov viacerých vozidiel. Pre tých je určený produkt flotilové poistenie. Je to vlastne hromadné poistenie všetkých áut na jednu zmluvu. Podmienku je vlastníctvo aspoň piatich automobilov. Týka sa to teda väčšinou podnikateľských subjektov, ktorí využívajú autá na prácu. Poistiť si takto môžu spolu osobné aj nákladné automobily.

Zmena poisťovne kvôli lacnejšiemu poisteniu

Pri kúpe nového automobilu hľadáte najlacnejšie poistenie auta hneď. No čo v prípade, že už auto poistené máte a aj tak by ste chceli na poistke ušetriť? Pokiaľ ste si našli výhodnejšiu ponuku, máte možnosť vypovedať vašu doterajšiu poistnú zmluvu. Výpoveď by ste však mali podať minimálne 6 týždňov pre ukončením poistnej zmluvy, neskôr by poisťovňa nemusela takúto výpoveď akceptovať. Musíte ale pritom pamätať na to, že povinné zmluvné poistenie musíte mať zo zákona uzatvorené, a tak ak vypoviete zmluvu u jednej poisťovne, musíte ju následne uzatvoriť u iného poskytovateľa. Inak by vám hrozila vysoká pokuta. To sa samozrejme netýka havarijného poistenia, ktoré je dobrovoľné a teda ho nemusíte nanovo uzatvárať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *